"Norges jeger- og sjøkattungejegerforbund"
Møt ditt nye kjeled... - unnskyld - kjæledyr. Foto: Åsgeir Størdal
Den ekstreme dyrevernorganisasjonen Peta (People for the ethical treatment of animals) vil gi fisken en ansiktsløfting i folks bevisthet. Gjennom å omdøpe fisk til "sjøkattunger" er målet å høyne fiskens rettigheter og få folk til å slutte å spise fisk. Sportsfiske skal dermed heretter kalles "sjøkattunge-jakt".
"Rebranding" er et begrep i reklameverdenen, og gjennomføres når omdømmet til et firma eller et produkt skal heves.
Det er det samme Peta nå ønsker å gjennomføre på fiskens vegne. For ifølge dyrevernerne mener sportsfiskerne at fisk er ekle og slimete (det er trolig derfor vi er opptatte av å fange dem). Og dersom det het for "sjøkattunge-pinner" istedenfor fiskepinner, vil folk trolig spise mindre av denne ondskapens føde.
Seriøs overhaling
- Vi føler at når navnet ditt også brukes som et verb som innebærer at du får tredd en krok gjennom hodet, da er det på tide med en seriøs "image-overhaling", sier Petas president og grunnlegger Ingrid Newkirk på kommentarsidene sine i den britiske avisa Guardian.
Og mens sjøkattungejakt - tidligere kjent som sportsfiske - i beste fall er inkarnert ondskap i dyrevernernes øyne, bør kommersielt fiske heretter betraktes som økologisk katastrofe og organisert mord.
Du kan lese mer om sjøkattungene på kampanjesidene til Peta.
Publisert: 18-JAN-09
Oppdatert: 16-JAN-09
Åsgeir Størdal
Utskriftsvennlig versjon