NB: Aversjonsdressur hos Solemskogen JFF er avlyst i år! Ler mer her
Vi kommer til å skifte ut ditt halsbånd med dummy til vårt dressurhalsbånd. Før dette settes på, fukter vi hundens hals slik at det oppnås maksimal kontakt mellom hundens halshud og mottakerdelens kontaktpunkter. Hundeeier avsjekkes for de erfaringer han selv har gjort i forhold til sau. Deretter settes det på en langline, dersom dette er hundens første kontakt med denne dressurformen.
Vi ønsker å sikre oss og sauen best mulig. Vårt ansvar i forholdet til de sauer vi har lånt tar vi på alvor. Repetisjonshunder slippes inn i innhegningen uten langlina. Hundeeier skal følge dressørens beskjeder, ved for eksempel aldri å gi hunden noen tilsigelser og korrekser. Det siste ordner vi. Dersom det ikke oppstår noen ”dresserbar” situasjon, kan det hende at vi forsøker å fremprovosere aktivitet hos sauen som ev. kan få hunden til å vise interesse.
Hvis hunden allerede fra første frammøte ikke viser interesse for sau, blir det selvsagt ikke gitt noe elektrisk støt. Et slikt elektrisk støt er ufarlig for hunden, men oppleves som smerte. Hundens adferd når den får støtet kan virke skremmende for noen hundeeiere. Vi vil ikke at du skal ruse til å trøste, men vi ser gjerne at din hund søker kontakt og beskyttelse hos deg. Det er et positivt tegn.
Kommer sauen deg i møte, gå eller løp raskt unna. Vi ønsker ikke er blandet situasjon der hund, eier og sau er tett på hverandre i det støt blir gitt. Dette kan gi en svært uønsket effekt, der hunden kan koble ubehaget til deg som eier og fører. Det skal vi for en hver pris unngå. Vi skal ikke søke å skape en brist i tillitsforholdet hunden har til deg.
Vi håper du ved dette har fått en rask innføring i hva det hele går ut på og ser fram til ditt besøk hos oss!