
"She hunts" Kvinnene, fotografen, utstillingen
Kunstforeningen jakter nytt publikum. Jeger- og fiskerforeningen jakter flere kvinnelige medlemmer. Fotografen jakter blinkskudd av damer på jakt. Sånt blir det utstilling av: She hunts.
Publisert: 05. januar 2023 kl. 22.18
Sist oppdatert: 06. januar 2023 kl. 08.02
Fra Stavanger Aftenblad 5 jan 2023:
Sandnes kunstforening forsøker å tenke nytt. Årets første utstilling, som åpner søndag, heter «She hunts» og viser akkurat det tittelen lover: Kvinner på jakt, kvinner som går ut i norsk natur med våpen for å skyte dyr, slepe dem med seg, partere dem.
Hva er da mer naturlig enn å invitere jegere til utstillingen?
– Vi vil gjerne nå nye grupper, ikke bare den faste kretsen av medlemmer og interesserte, sier Tone Svanes, kasserer og fungerende leder i kunstforeningen i Sandnes.
Derfor tok hun og foreningen kontakt med Norges Jeger – og Fiskerforbund, avdeling Rogaland. Der sitter Anne-Lise Malmedal som kvinnekontakt, og hun tok gladelig imot invitasjonen.
– Det var ikke vanskelig å si ja til et samarbeid, sier Malmedal.
Hun forteller at Jeger- og Fiskerforbundet i mange år har jobbet spesielt med å rekruttere kvinner. Allerede på 1980-tallet var forbundet opptatt av dette, i 2013 ble det en formell og offensiv satsing som blant annet førte til kvinnekontakter i de ulike lagene.
Flere kvinner på jakt
Statistikken tyder på at satsingen gir resultater:
- 16,2 prosent av forbundets medlemmer er kvinner, i Rogaland er andelen noe større, 18,7. Ikke all verden, kanskje, men noe er i ferd med å skje:
- 21,8 prosent av forbundets instruktører er kvinner.
- En av fire som betaler jegeravgift, er kvinner.
- Av 11986 personer som avla jegerprøven i Norge i fjor, var 3774 kvinner. Damene utgjør altså 30 prosent av nyjegerne.
Ingerid Jordals bilder av kvinner og våpen og dyr og innvoller og blod og natur er vist flere steder i Norge og utlandet de siste årene. Utstillingen er resultat av flere jaktturer med kvinner i alderen 20–91 år, over store deler av Norge.
Ideen oppsto da Jordal så et bilde av en venninne – med en svær reinsbukk under seg. Selv var kvinnen høygravid.
– Det fikk meg til å reflektere: Kvinnen var på jakt, tok liv, og skulle snart sette et nytt liv til verden.
Jordal så en kontrast her, noe som skurret, men også en sammenheng: Å sørge for mat for seg selv og neste generasjon, er grunnleggende.
Utstillingen åpner i Sandnes kunstforening, i Kinokino-lokalene, søndag 8. januar. Den er åpen tre dager i uken (torsdag, lørdag, søndag) fram til 12. februar.