Fiske i Svanedalsdammen

Gjennom flere år har Eigersund jeger- og fiskerforening fisket fastgått laks i Svanedalsdammen. Dette er laks som etter gyting er på sin vandring tilbake til storhavet. Betydelig mengder laks havner dessverre i Svanedalsdammen

Publisert: 14. mai 2025 kl. 21.17

Vi har i løpet av våren arrangert flere utfiskingsdager, der våre ivrige ungdommer med fiskestengene har bidratt over flere kveldsstunder. 
Dette for å prøve å fiske opp noen av laksene, for å så sette de ut i Lundeåne, nedenfor utløpet fra kraftstasjonen.

Til nå denne våren (pr. 14.5), har vi fisket opp 28 lakser som er gjennutsatt i Lundeåne.

Dessverre så er det flere laks som dør imens de går i dammen, ofte ser vi at fisken er soppinfisert.

Død laks som flyter rundt i dammen

Vi har hatt god hjelp av våre ungdomsmedlemmer i foreningen. Når været blir så varmt og flott som denne gangen, blir det ikke akkurat de beste fiskeforholdene.
Kveldens fiske ble resultatløst.
 

Greit å slappe av mellom knallharde fiskeøkter.