Regn, vått, storbukk og masse glede
Jakta på Songli kan by på mange forskjellige opplevelser. Nå ser vi tilbake på noen fantastiske dager på Songli sammen med en hel gjeng flotte ungdommer og lærere fra Øya videregående skole og ikke minst våre flinke instruktører fra et knippe av våre lokallag. Ja, LYKKE!
Publisert: 23. september 2025 kl. 11.17
Sist oppdatert: 23. september 2025 kl. 15.01
Tirsdagen startet med det vanlige, rigging av telt, kontroll av våpen, testskyting og trekking av poster. Ja, det var en spent gjeng med elever, lærere, med sittere, hundeførere og ikke minst instruktører. Det var jo et fantastisk høstvær, holder det til i morgen mon tro? NEI, vi våknet til et regnvær av de grader. Men vi startet i nattemørket, ut på morgenpostering skulle vi.
Det lysnet, og det tok ikke lang tid før man kunne høre et skudd lang der borte. Alt ble helt stille, alle lyttet på radioen. Spent, si noe da... "Dette er Tom, vi har påskutt en større bukk her nede, ser bra ut, jeg går fram og sjekker. Ny beskjed kommer..... Det er stopp i all jakt. Det spaker i jaktradioen, dette er Tom igjen. Bukken ligger, stor gratulasjon til skytter.
Etter en velfortjent samling med bålkos og varm mat og drikke, var det ut på jakt igjen. Flere dyr ble observert mellom regnskurene, dessverre ikke mulighet til felling. Ettermiddagen gikk med på å få dratt fram bukken og få den fraktet fram til Songli. Overraskelsen var ekstra stor da vi kom fram og middagen stod rykende varm og ventet på oss. Det satte vi stor pris på alle og enhver.
Ny dag, endelig oppholdsvær. Morgenpostering, hva viser seg fram i dag? Beskjeden fra naboene er at det er litt mer trekk i dyra, spennende. Pang, skuddet bryter stillheten.
Påskutt dyr! Dyret ligger... Kolle skutt. Fantastisk! For en morgen, fargespillet på himmelen brenner seg fast på netthinnen. Rypesteggene og orrfuglene kakler omkapp rundt oss.
Etter en felles frokost blir det ompostering og klargjøring til drev. Hundeførerne er på plass og venter beskjed fra postene. Der, der springer det dyr. De smatt unna. Nå er det bare å håpe at hundene finner flere dyr. Det meldes om godlukt bort i lia. Det går mot postene, det kommer fram elgku med en kalv. Fin opplevelse, men feil art. Ny elg inn på post, ku med to kalver smyger seg langs postrekka.
Ok, vi ble lurt denne gangen. Men for noen dager, opplevelser og for en gjeng. Tusen takk for denne gang, vi sees til neste år.
Nå lar jeg bildene tale for seg.