Vinterens ulvejakt innen sonen er avklart
Klima- og miljødepartementet har nå avklart hvilke flokker som kan felles innenfor ulvesonen ved vinterens ulvejakt som starter 1. januar.
Publisert: 22. desember 2021 kl. 22.07
Sist oppdatert: 22. desember 2021 kl. 22.10
Det er en årviss prosess at departementet vedtar det endelige fellingsvedtaket for lisensfelling av ulv innenfor ulvesonen. Tidligere i høst har rovviltnemndene i sone 4 og 5 vedtatt å ta ut fire revirer, derav et grenserevir som vi deler med Sverige. Etter klage fra ulike organisasjoner, er endelig avgjørelse fattet av departementet.
Følgende er nå vedtatt:
«Klima- og miljødepartementet opprettholder rovviltnemndenes vedtak om felling av ulvene i det helnorske reviret Hornmoen og ulv i grenserevirene Rømskog og Bograngen som oppholder seg på norsk side av riksgrensen. Departementet åpner i tillegg for felling av hele Slettåsreviret. Lederparet i Slettås er felt utenfor ulvesonen, men det er registrert årsvalper i reviret. Siste tilgjengelige opplysninger tilsier en samlet kvote som i utgangspunktet er på 25 individer. Dersom oppdaterte opplysninger viser at det er flere eller færre individer i revirene, kan statsforvalteren endre kvoten, før fellingsstart og underveis i fellingsperioden. For øvrig gjelder at det skal tas nødvendige forholdsregler for gjennomføringen av felling slik det fremgår av rovviltnemndenes vedtak, men hovedregelen er at alle individene tilhørende revirene tas ut.»
Les hele pressemeldingen fra Klima- og miljødepartementet her.
Jegerne er klare til å bidra med sitt
- Vi er fornøyde med at regjeringen i hovedtrekk har funnet å kunne følge opp vedtaket fra rovviltnemndene tidligere i høst, uttaler Knut Arne Gjems, leder i NJFF.
- Nå skal vedtaket effektueres, og det er allerede lagt ned et betydelig stykke arbeid i de ulike revirområdene med planlegging av jakten. Her er det lokale ildsjeler i vår organisasjon som har tatt jobben med å koordinere grunneiere, fellingslag og offentlige myndigheter slik at alt skal foregå etter boka når jakta starter. Det har også vært møter med svenske representanter for å samordne fellingen av grenseflokken i Rømskog. Jegerne tar igjen sin del av ansvaret for en aktiv ulveforvaltning i tråd med rovviltforliket som Stortinget har vedtatt. Det er en viktig barriere å få i gang en aktiv forvaltning av grenserevir, noe NJFF har kjempet lenge for.
- Vi registrerer at Mangenreviret ikke blir tatt ut i år, av hensyn til nærheten til de genetisk viktige ulvene i Setten, det såkalte Deisjøparet. Det nullstiller jo det forberedende arbeidet som er lagt ned der, men vi er tilfreds med at paret skal merkes for å lette for neste års jakt i området. Vi må forvente at de blir tatt ut da, avslutter Gjems.