Elgjakta er i gang!

"Julekvelden" for mange ivrige elgjegere var 25. september! Da startet elgjakta mange steder i Hedmark, noen må smøre seg med tålmodighet enda noen dager. Her kan du lese regionsekretæren sine 10 tips til elgjakta!

Publisert: 28. september 2022 kl. 09.39

10 tips til elgjakta:

Her får du tips av en erfaren elgjeger - vår regionsekretær, Ole Mattis Lien:

  1. ​​​​Elgjakt er ofte lagsjakt med flere jegere i terrenget. Tenk sikkerhet i alt du gjør. Tenk sikkerhet ved plassering av poster, og tenk sikkerhet når dere går flere sammen til post. Bruk gjerne sikkerhetsfarger. Dette gjelder både for hundefører og postmannskaper.

  2. Tren mye med rifla og bli godt kjent med den. Tren i varierte stillinger og på varierte avstander. Skyte​trening er ferskvare!

  3. Gjør deg godt kjent i terrenget.

  4. Gjør godt forarbeid med tilretteleggelse og rydding av poster. Avstandsmåler er et godt hjelpemiddel for å se an skyteavstand på faste poster.

  5. Ta hensyn til vindretning. Elgen har meget god luktesans og er ekstremt var for menneskelukt. Gå mot vinden når du går med hund, eller smygjakter. Vindretningen bestemmer hvor du jakter. Sjekk vindretningen ofte.

  6. Sitt rolig og stille på post. Elgen hører utrolig godt. Begrens radiobruk til det aller mest nødvendige. Legg igjen mobiltelefonen i koia eller i sekken.

  7. Beveg deg stille og lydløst i terrenget. Gå sakte og knekk minst mulig kvister. Ha klær som gir minst mulig lyd.

  8. Elg jaktes for det meste med hund. Uansett om du jakter med løshund eller bandhund, sørg for at hunden er godt trent og i god form.

  9. Sørg for å ha godt utstyr og gode klær. Elgjakt utover høsten kan være kaldt!

  10. Vær bevisst på skuddsituasjoner. Hold igjen skuddet på dårlige skuddsjanser. Du har ofte tid til å få en god skuddsituasjon. Tilstreb skudd med bredsida til. Skyt ikke på dyr i fart. Plystre til elgen eller gjør en lokkelyd stå stopper den ofte. Dårlige skudd gir mange ganger ettersøk og bortkastet jakttid.

 

25. september startet elgjakta mange steder. Naturopplevelser, fellesskap og smakfullt kjøtt er i fokus når 60 000 jegere skal jakte skogens konge i Norge.

Jakta er strengt regulert gjennom blant annet kvoter basert på bestanden i de ulike delene av landet, og hvert enkelt jaktlag har også etablert rutiner for når det kan skytes, og når dyrene må få passere.​​

Jaktstatistikk

Det ble skutt 52 800 hjort og 29 300 elg i jaktåret 2021/2022. I løpet av de siste ti årene har antall skutte hjort økt med 43 prosent, mens antall skutte elg har gått ned med rundt 20 prosent.

For elgjakta har fellingstallene gått stadig nedover siden toppåret 1999/2000, da det ble skutt 39 400 elg. Fra forrige jaktår til jaktåret 2021/2022 har fellingstallene for elg gått tilbake i alle fylker unntatt Oslo. For hjort er trenden motsatt med en økning i alle fylker med hjortejakt.

Også i jaktåret 2021/2022 troner Steinkjer på toppen av lista over antall skutte elg.
I alt ble det skutt 779 elg i Trøndelags-kommunen, en nedgang på 180 dyr fra forrige år. Namsos fulgte deretter med 625 skutte dyr og passerer dermed Trysil på lista.

NJFFs jaktvettr​​egler

Husk også NJFFs jaktvettregler som bidrar til å sikre både deg, jaktkompisene og andre friluftsbrukere en triveligere høst. ​​

Husk å ha ettersøksavtalen i orden

Under jakt på elg skal jaktlaget ha tilgang til godkjent ettersøkshund.

 

NJFF Hedmark ønsker alle fine dager i skogen - skitt jakt!