Regler for ammunisjonssalg i foreninger

Regelverk knyttet til føring av ammunisjonsprotokoll

Publisert: 25. mars 2026 kl. 10.28

Regelverket knyttet til føring av ammunisjonsprotokoll er ikke endret, men ettersom det ikke er våpenkortnummer på de nye digitale våpenkortene, blir kravet i våpenforskriften litt upresist, og POD har derfor gitt beskjed om at det ikke er behov for å notere våpenkortnummer i ammunisjonsprotokoll – det er tilstrekkelig med fødselsdato (ikke personnr.) Regelverket er likt for alle godkjente skytterorganisasjoner, og gjelder også for NJFF.

(DFS har lagt ut en artikkel på temaet, og tilsvarende er gjeldende for NJFF: https://dfs.no/info/article/ammunisjonsprotokoll-for-skytterlag )

Det er ikke noe fastsatt skjema for våpenprotokoll – både notatblokk, egne skjemaer eller digital registrering av salg duger.
For de som ikke har sin egen løsning, klikk på linken for; NJFF-versjon av skjema for våpenprotokoll.

Krav om ammunisjonsprotokoll er fastsatt i våpenforskriften §9-8
Utlevering av skudd ifb. med bruk under tilsyn krever ikke protokoll (eksempelvis kurs/opplæring/aktivitet når det utleveres 25 patroner som brukes der og da på en serie trap el.), men dersom det selges skudd som tas med hjem/brukes utenfor foreningens kontroll så er det et vanlig salg som krever at kjøper har våpenkort, og som skal protokollføres.

 

Utdrag våpenforskriften

NJFF har en tillatelse til å selge ammunisjon jfr. våpenforskriften §9-1, tredje ledd: