Småviltjakt i foreningens terreng
MOJFFs tilgang til småviltjakt i Braskereidfoss har allerede blitt tatt godt imot blant medlemmene. Terrenget er lettgått, variert og byr på gode biotoper for skogsfugl – enten du jakter med hund eller driver støkkjakt.
Publisert: 13. oktober 2025 kl. 12.53
Sist oppdatert: 13. mars 2026 kl. 12.52
Skogsfugljakt i Braskereidfoss – gode opplevelser og økende interesse
MOJFFs tilgang til småviltjakt i Braskereidfoss har blitt tatt godt imot blant medlemmene. Flere har allerede benyttet seg av muligheten, og både kursdeltakere og jegere som har leid terrenget forteller om fine opplevelser i et variert og lettgått skogsterreng med gode fuglebiotoper.
Jeg har selv vært i området tidligere, både på befaring og som instruktør under skogsfuglkurs. Terrenget er stort, og denne høsten fikk jeg endelig anledning til å bli bedre kjent med det. Sammen med en jaktvenninne og våre stående fuglehunder tilbrakte vi en hel helg i Braskereidfoss – og fikk virkelig erfare hvor mye området har å by på.
Lettgått terreng og gode biotoper
Terrenget strekker seg over rundt 70 000 dekar og byr på alt man forbinder med klassisk skogsfugljakt: store myrer, gammelskog og gode biotoper for både storfugl og orrfugl. Området er lettgått og oversiktlig, og det er relativt enkelt å orientere seg. Bilvei gjennom store deler av terrenget gjør det også mulig å forflytte seg og prøve nye områder fra dag til dag.
Selv om det tar litt tid å bli kjent i et så stort terreng, blir man fort belønnet. I løpet av helgen – med jakt fredag, to økter på lørdag og en på søndag – hadde vi flere fine situasjoner på både tiur, orrfugl og røy. Hundene jobbet godt og fant fugl flere ganger, men fuglene var sky og krevende å komme innpå – akkurat slik skogsfugljakta ofte er.
God stemning ved Knipilsmyrkoia
Etter lange dager i terrenget var det ekstra godt å komme tilbake til Knipilsmyrkoia – en liten og sjarmerende koie midt i området.
Koia er enkelt innredet, men har det man trenger: peisovn, bålpanne utenfor og solcellepanel for lading av nødvendig utstyr. Her ble kveldene fylt med god mat, latter og oppsummering av dagens opplevelser rundt bålpanna.
Det er kjørbar vei helt fram til koia, og man kan faktisk jakte rett utenfor døra. Snart starter også rugdetrekket, og da kan det være ekstra spennende i den tette granskogen rett ved koia.
Lett tilgjengelig – og helårs bruk
Braskereidfoss ligger bare en kort kjøretur fra Elverum, men gir likevel følelsen av ro og villmark.
Når snøen legger seg og jaktsesongen er over, får området et nytt liv. Det kjøres skispor gjennom terrenget, og Knipilsmyrkoia fungerer som en fin base for både de som vil følge oppkjørte løyper og de som foretrekker å gå utenfor sporet.
Viktig for rekruttering og fellesskap
MOJFFs satsing på eget jaktterreng betyr mye – både for erfarne jegere og for de som er nye i faget. I år har foreningen hatt ti deltakere på skogsfuglkurs, og flere av dem har allerede kjøpt jaktkort og planlegger sin første tur i terrenget.
For mange nye jegere kan det være utfordrende å finne et sted å begynne. Derfor er det verdifullt at foreningen kan tilby jaktmuligheter som er tilgjengelige og trygge, samtidig som de gir erfaring og mestring i praktisk jakt.
En viktig del av jaktopplevelsen er også fellesskapet og læringen som skjer underveis. Å kunne samles om jakt i et variert og tilgjengelig terreng bidrar til både aktivitet og rekruttering i foreningen.
Kjøp jaktkort og bli med
Jaktsesongen for skogsfugl varer fra 10. september til 23. desember, og det er fortsatt gode muligheter for fine jaktdager i Braskereidfoss utover høsten.
Jaktkort kan kjøpes via lenken nedenfor. Terrenget egner seg både for støkkjakt og for jegere som jakter med hund.
👉For å kjøpe jaktkort og leie av koia, trykk her
Fakta – Braskereidfoss småviltterreng
-
Areal: ca. 75.000 dekar
-
Arter: storfugl, orrfugl, jerpe, hare
-
Sesong: 10. september – 23. desember
-
Overnatting: Knipilsmyrkoia – enkel standard, bilvei helt fram
-
Egner seg for: støkkjegere og hundejegere
-
Vinterbruk: oppkjørte skispor og friluftsmuligheter